


КАКВО Е БАГА-ТУР ?

НАЗВАНИЕ

Синоним на рицар, юнак, самурай

БАГАТУР е тежковъоръжен конник, овладял до съвършенство, изкуството да воюва.

БАГАТУРИТЕ
са командния състав на старобъгарската войска, най-елитната и част.
Багатур
се разчита като
БОЖИ МЕЧ.
БАГА е отделна войскова част.
ТУР е острие, меч.
ТУР също е името на орела "Турул" синоним на Тангра
Багатури - названието, което носят всички членове на школата пред обществеността, независимо от степента и длъжността която притежават.
Прабългарска - е подбрано с цел да се подчертае че школата черпи вдъхновение и сила от периода на Първо българско царство.
КЛЕТВА, КОДЕКС, ХИМН
Знакът на "Бага - тур " е съвкупност от няколко символа, всеки от които съдържа многопосочни значения и сакрални константи. Основните символи в него са “АЗЪ”-ът от глаголическата азбука и орелът "Турул".
Чрез езика на символите, които нашите праотци са ни завещали, наред със свещенните български знаци е вложен и образният еквивалент на думата - БРАНЪ.
Знакът на Кана / царя /, т.е. на водача в материалния свят е въплатен в изявата на орловите криле (вплетени вътре в гърдите на Турула - разперени в горна фаза при излитане. Седемте пера на всяко крило подсказват седемте езотерични стъпала на слизане на духа в материята от дясната страна на зрителя и седемте стъпала на изкачване от материята в духовния свят - лява страна.
Изписването на знака в символиката на школа “Бага-Тур” е специфично. Той е разработен с вертикална част като заострен кинжал. В горната си част има вписан малък триъгълник, който оформя клюна и лицето на орловия лик. Така “АЗЪ”-ът наподобява стремителния полет на издигащ се нагоре орел, или заплашително надвиснал над недеброжелателите кинжал с кръстна дръжка.
Според някои автори значението на този първи буквен знак може да бъде разчетено и като "Азъ съм!". "Аз съм " означава поемане на лична отговорност пред света, предизвикателство към трудностите и вяра във взетите решения.
В знака на "Бага-тур" е вплетен още един символ, идещ от дълбините на азиатското праотечеството на нашата космическа култура - древен фулу йероглиф осъществяващ контакта със света на сенките и пораждащ обединение.


![]() Химн на Бага-ТурВ строфите на химна хронологически и емоционално са проследени съдбините на народа ни. С особена сила е акцентувано на онези величави стожери, маркирали историческия ни и духовен път, които и до днес греят с неотслабваща сила на Българските хоризонти. Тълкуванието им е необходимо в информационен план за оеднаквяване на устрема у изпълняващите го. | ![]() Кодекс на честта на БагатуритеВ своето ежедневие, постъпилият в школата трябва да се стреми да спазва всички онези правила и норми на държание, които са крепили древната ценностна система на българите. В този смисъл скалата на българските добродетели е очертана от високото им духовно ниво, интелектуалната мощ, физическа целеуструменост, евелюционно достигнатите родолюбие, свобода и инициативност Taзи съвкупност от правила може да се формулира в няколко конкретни израза. | ![]() Поздравът на багатуритеФормирането на дисциплината започва от строя и взаимоотношенията в школата. Ето защо на базата на древна българска терминология и позиции на тялото, езотерично и символно съчетани е възприето ползването на няколко команди и поздрав. |
---|---|---|
![]() Клетвата на БагатуритеПосланието към собствената личност, към околните и вселената е необходима формула за ангажиране същността и “АЗЪ”-а на постъпилите в школата. Ето защо възприетият текст е универсално творение на нашите деди крепило българския дух в продължение на хилядолетия. Това е част от глаголическата ни азбука, актуализирана и доразработена от светите братя Кирил и Методий. |
ПРИНЦИПИ
ЕДИНОНАЧАЛИЕ
Най-старшият по длъжност разпорежда
ЛИЧЕН ПРИМЕР
Най-старшият доказва способностите си
БЕЗПРЕКОСЛОВНОСТ
Не се оспорва командата на старшия
ВЗАИМОПОМОЩ
Съдействие и помощ на другаря
КОЛЕКТИВНОСТ
стой зад думите и делата на Бага-Тур

ЗНАК
БРОЙНИ
Ал - едно
Ту- две
Чит - три
Твир - четири
Веч - пет
Шехт - шест
Сет - седем
Ес - осем
Дев - девет
Ел - десет
РЕДНИ
Алем - първи
Тутом- втори
Читем - трети
Твирем - четвърти
Вечем - пети
Шехтем - шести
Сетем - седми
Есем - осми
Девем - девети
Елем - десети
Сомор - Мишка
Шегор- Вол
Барс - Барс
Дванш - заек
Верени - змей
Дилом - змия
Имен шегор - кон
Писин - маймуна
Севар - овен
Тох - Петел
Етх - куче
Докс - глиган
КАЛЕНДАР
Термините в Бага-Тур са взаимствани от старите български езици. Бройните и редните възприети в Бага-Тур посочени по долу са въз основа на аналози с памирските езици. Съществуват различни становища за тези термини.

ЕЗИКЪТ
СВЕЩЕНИ ОРЪЖИЯ

